SmallCap aktiescreener, daglig uppdaterad, med Indicatum Insights totala fundamental rankning för alla SmallCap-aktier på Stockholmsbörsen. Listan uppdateras varje morgon efter handelsdagens stängning.
| Ticker | Bolag | Sektor | Trend 4 år | TTM trend 2Q | TTM senaste Q | Total Rank | Pris 7d | Pris 30d |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TRANS | Transtema Group | Teknik | 10.3 | 0.3 | 2.3 | 0.1 | -17.7 | -20.5 |
| EG7 | Enad Global 7 | Sällanköpsvaror | 4.0 | 0.1 | 10.0 | 0.3 | 4.1 | 23.5 |
| NETEL | Netel | Industri | 4.3 | 7.9 | 4.4 | 0.6 | -4.4 | -14.6 |
| IS | Image Systems | Industri | 3.7 | 4.7 | 13.8 | 1.4 | 3.6 | -23.1 |
| RROS | Rottneros | Råvaror & Energi | 1.6 | 18.7 | 13.3 | 2.6 | -1.3 | -6.1 |
| ANOT | Anoto Group | Teknik | 1.0 | 32.0 | 0.9 | 2.7 | 7.3 | -9.2 |
| GARO | Garo | Teknik | 9.8 | 19.8 | 16.5 | 4.7 | 2.4 | 4.8 |
| WISE | Wise Group | Industri | 1.1 | 43.0 | 2.2 | 5.0 | 20.1 | -4.0 |
| IMMNOV | Immunovia | Hälsovård | 33.9 | 12.9 | 4.7 | 6.7 | -7.7 | -13.8 |
| MAHA-A | Maha Capital | Råvaror & Energi | 17.2 | 25.8 | 11.0 | 7.9 | 4.8 | -18.4 |
| BALCO | Balco Group | Industri | 0.7 | 38.6 | 15.2 | 8.0 | -5.2 | -7.3 |
| TRAD | TradeDoubler | Teknik | 26.4 | 11.9 | 18.5 | 9.1 | 2.6 | -8.3 |
| WBGR-B | Wästbygg | Industri | 9.6 | 48.9 | 3.9 | 9.9 | -5.4 | 8.5 |
| TOBII | Tobii | Teknik | 13.2 | 20.9 | 31.6 | 10.7 | -5.8 | 28.7 |
| ATORX | Alligator Bioscience | Hälsovård | 19.7 | 48.9 | 1.9 | 11.9 | 10.6 | -16.7 |
| B3 | B3 Consulting Group | Teknik | 2.7 | 48.9 | 19.8 | 12.6 | -5.8 | -25.0 |
| FASTAT | Fastator | Fastigheter | 42.5 | 8.3 | 20.9 | 12.8 | -1.6 | -29.7 |
| HAKI-B | HAKI Safety B | Industri | 30.1 | 21.5 | 21.7 | 13.5 | -1.8 | -3.5 |
| MOMENT | Moment Group | Sällanköpsvaror | 40.5 | 9.5 | 24.0 | 13.9 | 0.7 | -22.8 |
| HAKI-A | HAKI Safety A | Industri | 31.2 | 19.5 | 24.1 | 14.2 | 6.1 | 9.2 |
| NICA | Nanologica | Hälsovård | 30.8 | 48.9 | 1.6 | 16.6 | -3.5 | 25.6 |
| ELON | Elon | Sällanköpsvaror | 14.5 | 53.1 | 17.1 | 17.6 | -1.3 | 1.3 |
| IRLAB-A | IRLAB Therapeutics A | Hälsovård | 36.5 | 48.9 | 1.7 | 18.7 | -0.6 | -18.9 |
| DEDI | Dedicare B | Hälsovård | 25.3 | 18.9 | 44.3 | 19.2 | -4.8 | 6.4 |
| NIL-B | Nilörngruppen B | Sällanköpsvaror | 45.8 | 15.6 | 28.7 | 20.2 | 0.5 | 42.2 |
| EQL | EQL Pharma | Hälsovård | 16.2 | 48.9 | 25.5 | 20.7 | -48.9 | -51.1 |
| PREC | Precise Biometrics | Teknik | 55.5 | 9.2 | 26.3 | 20.9 | -4.9 | 4.6 |
| NAXS | NAXS | Finans | 40.3 | 14.5 | 46.3 | 25.7 | -3.8 | -4.1 |
| PION-B | PION Group B | Industri | 3.4 | 78.5 | 20.7 | 27.0 | 0.4 | 9.8 |
| G5EN | G5 Entertainment | Sällanköpsvaror | 37.7 | 20.2 | 48.1 | 28.0 | 12.0 | -1.0 |
| BEGR | BE Group | Råvaror & Energi | 3.9 | 82.5 | 21.1 | 29.1 | 6.6 | 5.4 |
| BACTI-B | Bactiguard Holding B | Hälsovård | 92.4 | 2.3 | 13.5 | 29.4 | -6.6 | -1.2 |
| MSAB-B | Micro Systemation B | Teknik | 98.3 | 0.6 | 11.9 | 29.8 | 7.1 | 1.2 |
| FNOVA-B | Fortinova Fastigheter | Fastigheter | 12.8 | 48.9 | 53.5 | 31.4 | -3.1 | -2.0 |
| SVIK | Studsvik | Industri | 17.4 | 59.3 | 41.8 | 32.3 | -7.7 | -16.7 |
| IBT-B | Infant Bacterial Therapeutics B | Hälsovård | 22.1 | 51.9 | 45.8 | 32.6 | 5.0 | 7.8 |
| PREV-B | Prevas B | Teknik | 5.5 | 63.6 | 52.4 | 33.3 | -2.6 | -10.6 |
| BONG | Bong | Industri | 13.0 | 71.3 | 40.0 | 35.0 | 8.2 | 7.9 |
| EPIS-B | Episurf Medical B | Hälsovård | 31.6 | 70.2 | 23.7 | 35.7 | 77.9 | 125.5 |
| STAR-B | Starbreeze B | Sällanköpsvaror | 17.6 | 58.1 | 51.1 | 36.4 | -18.8 | 0.4 |
| EOLU-B | Eolus B | Råvaror & Energi | 16.8 | 60.8 | 50.4 | 37.1 | -3.7 | 13.8 |
| INFREA | Infrea | Industri | 45.5 | 34.1 | 50.6 | 38.6 | 7.8 | 3.3 |
| DURC-B | Duroc B | Råvaror & Energi | 80.4 | 7.5 | 46.2 | 39.9 | 2.5 | 3.7 |
| SFAB | Solid Försäkring | Finans | 50.1 | 40.5 | 46.9 | 41.4 | -3.0 | -7.2 |
| PRFO | Profoto Holding | Sällanköpsvaror | 8.3 | 48.9 | 80.9 | 41.9 | 8.7 | 24.7 |
| INISS-B | Inission B | Industri | 38.5 | 63.3 | 39.9 | 43.6 | 8.4 | 22.2 |
| BOUL | Boule Diagnostics | Hälsovård | 12.2 | 91.2 | 38.4 | 43.8 | 1.5 | -14.4 |
| XSPRAY | Xspray Pharma | Hälsovård | 27.5 | 54.5 | 61.5 | 44.5 | 5.8 | -8.3 |
| STAR-A | Starbreeze A | Sällanköpsvaror | 18.1 | 69.9 | 56.1 | 44.9 | -15.3 | 8.7 |
| ENRO | Eniro Group | Sällanköpsvaror | 69.6 | 5.0 | 70.0 | 45.3 | 2.6 | -15.7 |
| ISOFOL | Isofol Medical | Hälsovård | 47.8 | 39.9 | 57.1 | 45.6 | 3.3 | 0.7 |
| SINT | Sintercast | Industri | 42.6 | 15.4 | 86.8 | 45.6 | 0.5 | 13.6 |
| VIVE | Vivesto | Hälsovård | 57.8 | 34.9 | 54.7 | 47.1 | 11.3 | 9.9 |
| BULTEN | Bulten | Sällanköpsvaror | 31.9 | 89.1 | 26.5 | 47.2 | -2.9 | -4.7 |
| LAMM-B | Lammhults Design Group B | Sällanköpsvaror | 8.9 | 86.5 | 53.2 | 47.7 | -3.1 | -18.0 |
| ACRI-B | Acrinova B | Fastigheter | 80.8 | 14.6 | 54.8 | 48.4 | -16.1 | -14.8 |
| CRAD-B | C-RAD B | Hälsovård | 90.4 | 23.7 | 37.7 | 49.8 | 3.7 | 26.8 |
| PRIC-B | Pricer B | Teknik | 89.5 | 23.2 | 39.7 | 50.2 | -2.9 | 15.1 |
| IMMU | Mendus | Hälsovård | 67.6 | 30.8 | 54.1 | 50.5 | 29.5 | 15.2 |
| ACRI-A | Acrinova A | Fastigheter | 81.5 | 14.3 | 58.1 | 51.4 | -21.9 | -18.7 |
| ANNE-B | Annehem Fastigheter B | Fastigheter | 31.0 | 57.0 | 67.0 | 52.0 | -2.2 | -5.4 |
| SYNACT | SynAct Pharma | Hälsovård | 59.5 | 48.9 | 46.5 | 52.0 | -3.7 | -17.4 |
| ELTEL | Eltel | Industri | 63.0 | 84.2 | 8.7 | 52.5 | 13.9 | 29.5 |
| FNM | Ferronordic | Industri | 56.5 | 69.3 | 30.4 | 52.8 | 12.9 | 10.2 |
| NORB-B | Nordisk Bergteknik | Råvaror & Energi | 17.0 | 76.3 | 64.8 | 53.7 | 0.0 | -3.1 |
| SOF-B | Softronic B | Teknik | 38.2 | 42.3 | 81.5 | 55.1 | -0.5 | 4.4 |
| BERNER-B | Berner Industrier B | Industri | 91.8 | 22.2 | 49.4 | 56.0 | 2.3 | -14.8 |
| CINPHA | Cinclus Pharma | Hälsovård | 70.7 | 61.5 | 32.6 | 56.8 | -1.3 | -26.7 |
| QLIRO | Qliro | Finans | 47.1 | 92.3 | 27.4 | 58.2 | 11.8 | 10.2 |
| SLEEP | Sleep Cycle | Teknik | 47.6 | 37.6 | 82.3 | 59.0 | 53.5 | 41.2 |
| ACE | Ascelia Pharma | Hälsovård | 52.8 | 65.1 | 53.9 | 61.4 | 0.7 | -3.1 |
| ORX | Orexo | Hälsovård | 27.7 | 65.4 | 79.5 | 62.0 | 2.1 | -7.6 |
| MVIR | Medivir | Hälsovård | 37.4 | 91.5 | 45.8 | 63.1 | 2.7 | -11.6 |
| STWK | Stockwik Förvaltning | Finans | 21.6 | 96.7 | 56.7 | 63.3 | -5.1 | -12.0 |
| SGG | Sensys Gatso Group | Teknik | 3.7 | 91.7 | 79.7 | 63.4 | 4.6 | 20.9 |
| MEAB-B | Malmbergs Elektriska B | Industri | 27.4 | 81.1 | 68.9 | 64.4 | -4.0 | 3.3 |
| ACTI | Active Biotech | Hälsovård | 60.8 | 66.6 | 53.7 | 66.0 | 11.7 | -8.0 |
| SEDANA | Sedana Medical | Hälsovård | 84.1 | 38.0 | 59.3 | 66.1 | 0.0 | 2.8 |
| XBRANE | Xbrane Biopharma | Hälsovård | 91.5 | 58.0 | 34.0 | 67.9 | 14.4 | 33.7 |
| SEAF | Seafire | Finans | 17.9 | 95.4 | 72.7 | 69.2 | 10.2 | 26.3 |
| MANG | Mangold | Finans | 81.8 | 52.1 | 52.2 | 69.3 | 3.4 | -9.0 |
| QLINEA | Q-Linea | Hälsovård | 57.1 | 91.4 | 39.2 | 70.0 | -0.3 | -24.9 |
| SEZI | Senzime | Hälsovård | 83.9 | 68.9 | 35.7 | 70.3 | -3.8 | -13.9 |
| BORG | Björn Borg | Sällanköpsvaror | 37.9 | 61.4 | 92.0 | 71.9 | 0.9 | -7.7 |
| SANION | Saniona | Hälsovård | 94.4 | 9.9 | 89.2 | 73.6 | -4.2 | -14.5 |
| RAIL | Railcare Group | Industri | 36.5 | 94.4 | 63.3 | 74.0 | -0.6 | 19.4 |
| ARPL | Arla Plast | Industri | 91.4 | 31.3 | 74.6 | 76.0 | 0.2 | -10.2 |
| FING-B | Fingerprint Cards B | Teknik | 40.7 | 99.4 | 63.7 | 78.3 | -0.3 | -2.5 |
| NTEK-B | Novotek B | Teknik | 48.9 | 72.5 | 83.4 | 78.8 | -4.8 | -8.6 |
| MSON-B | Midsona B | Dagligvaror | 61.3 | 84.6 | 60.5 | 79.5 | 9.0 | 3.7 |
| SIVE | Sivers Semiconductors | Teknik | 46.5 | 85.9 | 74.2 | 79.8 | 12.0 | 168.0 |
| HAV-B | Havsfrun Investment B | Finans | 71.2 | 67.3 | 68.7 | 80.1 | -0.4 | -6.2 |
| K2A-PREF | K2A Knaust & Andersson Fastigheter Pref | Fastigheter | 46.3 | 98.4 | 68.0 | 82.2 | -3.4 | -2.7 |
| CTM | Catena Media | Sällanköpsvaror | 30.6 | 84.1 | 99.4 | 82.6 | -2.2 | 0.0 |
| PROF-B | ProfilGruppen B | Råvaror & Energi | 37.2 | 97.6 | 88.7 | 85.8 | -4.4 | -3.4 |
| MSON-A | Midsona A | Dagligvaror | 61.9 | 88.1 | 77.9 | 86.7 | 0.0 | 10.6 |
| PIERCE | Pierce Group | Sällanköpsvaror | 70.7 | 95.3 | 65.7 | 87.9 | -2.4 | -7.0 |
| CANTA | Cantargia | Hälsovård | 68.7 | 64.4 | 99.3 | 88.2 | -3.5 | -17.3 |
| ONCO | Oncopeptides | Hälsovård | 85.0 | 84.8 | 62.8 | 88.4 | 32.9 | 21.5 |
| MOB | Moberg Pharma | Hälsovård | 63.8 | 96.6 | 74.9 | 89.0 | 2.0 | 9.3 |
| K2A-B | K2A Knaust & Andersson Fastigheter B | Fastigheter | 60.5 | 98.9 | 83.1 | 91.4 | -3.1 | 8.8 |
| SAFETY-B | mySafety Group B | Teknik | 86.5 | 89.8 | 67.1 | 92.2 | -1.2 | 12.2 |
| CTEK | CTEK | Industri | 99.4 | 84.5 | 69.1 | 95.6 | -7.1 | -10.4 |
| CNCJO-B | Concejo B | Industri | 88.1 | 89.2 | 78.4 | 96.1 | -0.2 | 1.7 |
| ATIC | Actic Group | Sällanköpsvaror | 82.3 | 92.0 | 85.2 | 96.7 | 1.1 | -8.1 |
| CARA | Carasent | Hälsovård | 69.9 | 96.1 | 93.7 | 96.8 | -4.6 | 3.7 |
| FPIP | Formpipe Software | Teknik | 95.0 | 81.9 | 96.8 | 98.6 | -1.0 | -11.5 |
Total Rank: Sammanlagd rankning av aktier baserat på Trend 4 år, TTM Trend 2Q & TTM senaste Q
Trend 4 år: Sammanlagd rankning av en akties nyckeltal baserat på långsiktig trend under de senaste 4 årsrapporterna.
TTM Trend 2Q: Sammanlagd rankning av akties nyckeltal baserat på kortsiktig trend mellan de två TTM senaste Q kvartalsrapporterna.
TTM senaste Q: Sammanlagd rankning av akties nyckeltal baserat på nuvarande prestation i form av TTM senaste Q kvartalsrapport.
Skala 0-100, där 100 är bäst och 0 är sämst.
Pris 7d: Utveckling pris senaste 7 dagarna (%)
Pris 30d: Utveckling pris senaste 30 dagarna (%)
Vill du göra denna SmallCap aktiescreener mer relevant för dig?
Just nu ser du grundrankningen för alla SmallCap-aktier. Med ett gratis konto kan du skapa dina egna filter och få bara de aktier som passar dina krav.
Det tar bara någon minut • Ingen kort krävs
Vad visar denna SmallCap-aktiescreener?
Här får du en översikt över hur svenska SmallCap-bolag rankas fundamentalt just nu. Rankningen baseras på en kombination av kvalitet, hälsa, lönsamhet, värdering, kassaflöde & tillväxt.
SmallCap-segmentet erbjuder ofta störst potential – men också högst risk. Därför är det extra viktigt att kunna separera de starka bolagen från de svagare.
Skapa din egen filtrerade SmallCap-aktiescreener
Denna grundrankning ger en bra första bild, men de bästa möjligheterna i SmallCap hittar du sällan i den råa listan.
Med ett Indicatum-medlemskap kan du utgå från denna ranking och lägga till kraftfulla filter för att undvika skräpaktier och istället fokusera på bolag med verkligt starka fundamenta och god potential.
Exempel på filter du kan lägga till:
- Hög ROE (> 15–20 %)
- Attraktiv värdering (låg P/E eller P/B)
- Stark vinst- och omsättningstillväxt
- Positivt kassaflöde och solid balansräkning
- Tekniska signaler som bekräftar uppgångstrend
- Divergensanalyser
Automatiska email-notiser varje morgon
När du har satt upp dina filter kör vi screeningen automatiskt efter varje handelsdag.
Efter varje handelsdag skapas ett email med enbart de SmallCap-aktier som matchar dina personliga kriterier. Du behöver inte logga in eller sitta vid skärmen – systemet scannar och notifierar dig (veckovis eller dagligen beroende på medlemskap).
Redo att hitta nästa SmallCap-pärla – utan skräpaktier?
Registrera ett gratis konto idag och utgå från denna SmallCap-rankning. Sätt upp dina filter och aktivera automatiska morgonnotiser på under två minuter.
Ingen betalning krävs • Avsluta när du vill

